Resim yapmak çoğu insanın hayatında bir kerede olsa denemek istediği, ama bir türlü güzel çizemeyeceğini düşündüğü için cesaret edemediği bir durumdur. Resim yapmanın temeli karakalem çizimden başlar ve çeşitli aşamalardan geçtikten sonra herkesin en çok merak ettiği yağlıboya resme kadar gider. Bu anlamda herkesin ilk başta karakalem çizim aşamasını en iyi şekilde öğrenmesi gerekir.

Karakalem çizim yapmaya başlayan çoğu insanın en çok merak ettiği kısım, karakalem yüz çizimi olmuştur. Çoğu resme başlayan insanın, her ne kadar resim yaparken çizeceği vazo, bardak, fincan, saksı, sandalye gibi objelerin neden çizildiği konusunda kafalarında soru işaretleri olsa da, hem portre hem de insan modeli çizimlerinin temeli bu objelerin doğru ve ölçülü çizilmesine bağlıdır. Zira ölçü alma ve aldığınız ölçüyü kağıda aktarma aşamasında yapacağınız en küçük oran hatası portrenizin istediğiniz gibi olmamasına ya da çizdiğiniz kişiye benzememesine neden olur.

Karakalem yüz çizim teknikleri çizim yapan kişiden kişiye değişeceği gibi herkesin portre çizimi yaparken başta öğrendiği genel bazı kurallar vardır. Bu kuralları uygulayacağınız karakalem yüz çizimleri ileri de sizin daha rahat ve basit bir şekilde, çoğu zaman da ölçü almanızı bile gerektirmeyecek bir aşamaya gelecektir. Gelin karakalem yüz çizim teknikleri ile ilgili birkaç kurala birlikte göz atalım!

Karakalem yüz çizimi yapılırken nelere dikkat edilmeli?

  • Karakalem yüz çizimi yapacak resim severlerin ilk aşama olarak sayfanın ortasından dikey gelecek şekilde, burnun tam ortasından geçecek bir çizgi atmaları gerekir. Böylelikle gözler, kulaklar ve dudakları daha kolay bir şekilde kağıt üzerine yerleştirebilelim.
  • Daha sonra yüzün kaç bölümden oluşacağını doğru anlamanız gerekir ki bu çoğu zaman biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. Genelde internetten karakalem yüz çizimi ile ilgili sağlıksız bilgilere rastlayabilirsiniz. Benim tavsiyem iyi bir portre çizimi yapmak istiyorsanız sanat merkezlerinde resim kurslarına başvurmanız ya da kaynağı sağlam kitaplardan faydalanmanızdır.
  • Bir karakalem yüz çizimi yaparken dikkat etmeniz gereken ikinci aşama yüzün bölümlerini doğru bir şekilde oranlamanızdır. Bir insanın yüzünü kağıt üzerinde yatay çizgilerle üç kısma ayırabilirsiniz. Birinci bölüm saç dibinden kaş çizgisine kadar gelen alının olduğu kısım, ikincisi kaşların ortasından burnun altına kadar gelen kısım ve üçüncüsü de burun alt çizgisinden çene altına kadar olan kısımdır. Saçları da bu ölçüye eklersek 3,5 ya da 4 bölümden oluşan bir portre elde ederiz.
  • Ölçülendirme işlemi genel olarak her insan yüzü için aynıdır. Bunu dergilerde ya da gazetelerde gördüğünüz yüz modellerinde birkaç kez deneyerek ve parçalara ayırarak daha rahat anlayabilirsiniz.
  • Bu aşamada dikkat etmeniz gereken en önemli kısım yüzün duruşudur. Eğer karakalem yüz çizimi yapacağınız kişi aşağıya doğru bakıyorsa ölçülendirme yapacağınız kılavuz çizgileri aşağı doğru oval bir şekilde çizmemiz gerekir. Aynı şekilde baş yukarı doğru bakıyorsa da bu sefer de tam tersi şekilde çizgilerimizi ölçülendirmeliyiz.
  • Karakalem yüz çizimi yaparken başın duruşu ya da yönüne göre ölçülerin değiştiğini düşünmeyin sakın. Ölçüler hep aynıdır. Bunlar karakalem yüz çizimi teknikleri ile ilgili genel kurallardır ve çok aykırı bir durum olmadıkça da değişmez.
  • Ölçülendirme işleminiz de bittiğine ve gözleri, kulakları, burnu ve dudakları orantılı bir şekilde oturttuğunuza göre artık biraz daha ayrıntıya girerek portremizin ayrıntılarını çizmeye geçebilir ve sonlandırabiliriz.

Unutmayın, karakalem yüz çizimi yapmak ilk aşamalarda biraz zor ve öğrenmesi güç gibi gelebilir. Hevesinizi ilk birkaç çizimde kırmadan çalışmaya devam etmeli ve her seferinde hangi kısımlarda hatalar yaptığınızı görmelisiniz.

Resim kursu İzmir sayfamızı ziyaret ederek karakalem çizimleri ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilir ve resim hakkında sorularınız yanıtlarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz!